Tizek – Az utóbbi évek legjobb igazolásai a női kézi NB1-ben
9 min read
Előző héten bemutattuk a férfi NB1 legjobb igazolásait, ezúttal a női vonalat térképeztük fel. A Győr adja a legtöbb játékost, ám a többieknél is voltak olyanok, akik elkápráztatták a honi kézilabda rajongókat. Főként légiósok fértek bele a top10-be, de magyarok között is akadtak igazi csillagok.
10. Szöllősi-Zácsik Szandra (2019, Budaörs–>MTK)
Szöllősi-Zácsik Szandra a magyar női kézilabda elnyűhetetlenjei közé tartozik. 16 évesen mutatkozott be a Ferencvárosban, amelyet két érán át erősített. 2017-ben, amikor kiszorult a zöld-fehér együttesből, akkor kevesen gondolták volna, hogy újra régi önmagat fogja mutatni, és oszlopos tagja lehet a válogatottnak is. Ezt követően Budaörsön ontotta a gólokat, majd várandós lett, így egy évet szüneteltette a karrierjét. 2019-ben az MTK-nál tért vissza, ahol a félbeszakadt szezon ellenére 96 találatig jutott, a mostaniban pedig 103-nál jár, amivel a bajnoki góllövőlista 3. helyét foglalja el. Mióta a kék-fehéreket erősíti, azóta a fővárosi alakulat elért egy 7.helyet, idén pedig ennél is magasabbra juthat, ezáltal Európa sem elérhetetlen. Azt leszögezhetjük, hogy érkezésével rengeteget fejlődött a fővárosi női kézilabda, ezáltal két meghatározó csapatot ad a K&H ligának. A 2020/21-es teljesítmény újabb ferencvárosi szerződést ért, így nyártól harmadszor vág neki a zöld-fehér kalandnak. A decemberi Eb-n a nemzeti csapat első számú balátlövője volt.

9. Kovacsics Anikó (2016, Győri Audi ETO–>FTC-Rail Cargo Hungaria)
Egy győri nevelés, aki szintén nagyon fiatalon robbant be a köztudatba. Az ETO-val mindent megnyert, amit lehetett. Sokakat váratlanul ért, amikor 2016-ban a legfőbb riválishoz szerződött. Már az első szezonjában kupagyőztes lett a Fradival, a következő évben pedig nagyon kevesen múlott a bajnoki cím. A 2018/19-es szezonja egészen kiemelkedő volt, akkor 123 gólt szerzett belföldön. A Bajnokok Ligájában sorra 50 gól fölött zárja a szezonokat, ahol a csapatot egy örök átok sújtja. Igazi vezére az FTC-nek, emlékezzünk arra, amikor egy utolsó pillanatos labdaszerzéssel nyerte meg a Vipers elleni csatát 2018-ban. Az elmúlt két évben szerényebbek a mutatói, ami egyrészt a fiatalabbak érkezésének, másrészt az új szerepének tudható be. Utóbbi a gólszerzés helyett a játék szervezése.

8. Bíró Blanka (2016, Vác–>FTC-Rail Cargo Hungaria)
2016-ban Vácról érkezett a fővárosba, ahol válogatott játékos lett. Az első idényben magasba emelhette a Magyar Kupát, ám a bajnokságban ezüstérmek sora jutott neki. Ettől függetlenül az NB1 egyik legjobb kapusa az utóbbi években, a nemzeti csapatban is stabil a helye. Fontos védésekkel segíti a zöld-fehéreket a legnagyobb összecsapásokon is. A teljesítménye nem egyszer éri el a topkategóriás százalékokat, számos alkalommal a kommentátorok is megemelik ettől a hangjukat. Rengeteg örömet okozott a ferencvárosi szurkolóknak, mivel a csapat az ő vezérletével lett Európa egyik meghatározó együttese.

7. Nerea Pena (spanyol, 2012, Itxako–>FTC Rail-Cargo Hungaria)
Nerea Pena 2012-ben az Itxako együttesétől került a Ferencvároshoz. Hamar alapemberré vált, de az első szezonban súlyos térdsérülést szenvedett. Nem adta fel, visszatért, és 2015-ben bajnoki aranyérmes és gólkirálynő lett, méghozzá 163 találattal. A Bajnokok Ligájában idényről idényre javult a teljesítménye, 2018/19-ben 69 gólig jutott. Igazi motorja volt a zöld-fehéreknek abban, hogy a 9.kerületi együttes megtörje a Győr hegemóniáját, továbbá Európa legjobbjai közé tartozzon. Véleményem szerint a spanyol balátlövőnek volt a legnagyobb érdeme abban, hogy a Fradinak meghatározó szerepe legyen a kontinens kézilabdájában. Ki hitte volna a fentebb említett sérülést követően, hogy Pena a szurkolók egyik kedvence lesz…bizonyára elég kevesen. 2019-ben a Siófokhoz igazolt, a fővárosiakkal bajnok és kupagyőztes volt. Jelenleg az Esbjerget erősíti.

6. Stine Oftedal (norvég, 2017, Issy Paris–>Győri Audi ETO)
Sokakban felvetődik az a kérdés, hogy miért nincs magasabb pozícióban. Ha ezt az összeállitást egy-két évvel később készítem el, akkor minden bizonnyal a dobogón lenne a helye. Rövid idő alatt minden lehetséges trófeát bezsebelt az ETO-val, azonban kis híján elment rajta a 2018-as Bajnokok Ligája döntő. Remekül irányítja a játékot, továbbá hasonló kaliberű társai vannak. A mostani szezont leszámítva kiemelkedően teljesített az NB1-ben, ezáltal a legjobb góllövők közé tartozott. A BL-ben viszont a 2020/21-es idény az övé lehet, mivel 63 gólnál jár, így könnyedén túlszárnyalhatja a két évvel ezelőtti 64-et. Nem lehet tudni, hogy mi lett volna, ha nem szakad félbe 2020 tavaszán az összes versenysorozat, de nem kizárt, hogy akkor is pazar idénye lett volna.

5. Triscsuk Krisztina (2014, Érd–>Dunaújváros)
Magyar játékosok között a legjobb helyen szerepel a listán, bár Oroszországban látta meg a napvilágot. Pályafutása elég kalandosra sikeredett, mivel rengetegszer váltott csapatot, de volt egy kiemelkedő dunaújvárosi időszaka. Kétszeres világbajnok volt az orosz válogatottal, majd magyarként egy Eb-bronzérem volt a csúcs. Remek szezonjából nem egy volt, de a 2014-16 közötti DKKA-nál eltöltött időszak egészen fenomenális volt. Két év alatt 285 találata volt a hazai sorozatokban, a 2015-16-os szezonban gólkirálynő lett az EHF-Kupában. 57 góllal járult hozzá az újvárosi női kézilabda legnagyobb sikeréhez, az EHF-Kupa megnyeréséhez. Az acélvárosiakat nem érdekelte az, hogy a döntő visszavágóját nem tudják a saját csarnokukban lejátszani, amelyen Triscsuk 11 góllal mattolta az ellenfelet. Egy igazi tündérmese volt a DKKA akkori menetelése, mindezt az irányító vezényelte le. Nem megbántva az akkori kerettagokat, de Triscsuk kevesebb minőségi társsal ért el ekkora mutatókat.

4. Katrine Lunde (norvég, 2010, Viborg–>Győri Audi ETO)
2010-ben a Győr célja az volt, hogy nemzetközi szinten is meghatározó csapat legyen. Sorra ott volt a Bajnokok Ligájában a végelszámolásnál, azonban a trófea hiányzott. Lunde hamar a világ egyik legjobb kapusává vált, ezt pedig Kisalföldön is bebizonyította. Hatalmas érdeme volt abban, hogy az ETO 2013-ban kilépjen saját árnyékából, és története során először nyerje meg a BL-t. 1999-től 2012-ig 7 európai kupadöntőben maradt alul a Rába-parti együttes, mielőtt megtört volna a jég. Örökké emlékezetes marad a Valcea elleni BL-elődöntő visszavágójának utolsó 9 perce, amikor a “zöldek” összesítésben 4 gólos hátrányban voltak, és innen sikerült fordítani. A norvég kapus pazar és kulcsfontosságú védésekkel segítette a csapatát a régóta várt sikerhez. Lunde 2015-ben távozott Győrből, miután minden lehetséges trófeát megnyert, jelenleg a Vipers játékosa. A hónap végén 41 esztendős lesz, de 2023-ig hosszabbított jelenlegi csapatával.

3. Heidi Løke (norvég, 2011, Larvik–>Győri Audi ETO)
Løke a másik olyan klasszis volt, aki minden tudásával hozzájárult ahhoz, hogy a Győr kilépjen saját árnyékából. Az ellenfél védői tulajdonképpen nem tudták megfogni a vonalon, megállás nélkül fordult be és verte a gólokat. Egészen hihetetlen, hogy beállós létére 70 gól körüli szezonokat produkált az elitligában. Remekül zárta a területeket az átlövők számára, de ha megkapta a labdát, akkor élt a lehetőséggel. 2013-ban, 2014-ben és 2017-ben is Bajnokok Ligáját nyert az ETO-val, de a rosszabbul sikerült szezonokban is a gárda legjobbjai közé tartozott. 2012-ben az IHF az év legjobbjának választotta meg. 2017-ben, fia születésekor távozott Győrből, jelenleg hazájában kézilabdázik, méghozzá a Vipersben. Mondanom sem kell, hogy minden lehetséges trófeát bezsebelt.

2. Katarina Krpezs-Slezák (szerb, 2014, Krim Ljubljana–>Érd)
Az érdi vezetők legjobb döntése volt, hogy 2014-ben a Krim Ljubljana akkori jobbszélsőjét nézték ki. Krpezs hamar a csapat és a bajnokság meghatározó játékosa lett. A “két nagy” árnyékában el volt tűnve az Érd, de ő volt az, aki a hátán cipelte a Pest megyei együttest. Minden sorozatban szórta a gólokat, tulajdonképpen 200-ig meg se állt. 6 év alatt háromszor lett az NB1 gólkirálynője, maga mögött hagyva a legnagyobb győri sztárokat is. Az EHF-kupában szintén a gólerősök közé tartozott, ezáltal nemzetközi szinten is letette a névjegyét. Az Érd ez idő alatt az esetek többségében a bronzérmet szerezte meg, amelyben döntő érdeme volt a szerbnek. 2019-ben várandósság miatt szüneteltette a karrierjét, majd a “narancssárgák” szétesését követően a Rosztovhoz szerződött. 2018-ban az Európa-bajnokság legjobb góllövője lett. Nálam a rangsor elején a helye, mivel nem sokan mondhatják el magukról, hogy egy nem bajnokesélyes gárdánál lettek gólkirálynők.

1. Eduarda Amorim (brazil, 2009, Kometal Szkopje–>Győri Audi ETO)
2009 februárjában jelentette be a Győr a brazil átlövő érkezését, aki azóta is a klubot erősíti. Akkor kevesen hitték volna, hogy napjaink egyik legjobbja érkezik a Rába partjára. Rövid idő alatt a csapat motorja lett, mind támadásban, mind védekezésben. A fizikai adottságai révén nagy erőssége a gólvágás és az ellenfél megállítása is. A fentebb említett norvég klasszisokkal együtt kulcsszerepe volt abban, hogy az ETO hosszas huzavona után felüljön Európa trónjára. Abból a keretből rajta kívül Görbicz Anita van még mindig a klub kötelékében. Ambros Martin idejében rengetegszer volt a csapat megmentője, de a 2014/15-ös szezonban egy sérülés akadályozta meg a remek teljesítmény elérésében. Felépült belőle, és ott folytatta, ahol előtte abbahagyta. A 2017-es Bajnokok Ligája győzelemhez 70 góllal járult hozzá, és belföldön elérte a 100-as határt. Utolsó győri szezonjában a védekezésben hárul rá fontosabb szerep, de ha nem megy a többieknek, akkor támadásban is hozzáteszi a magáét. 2021 januárjában a Handball Planet szavazásán az évtized legjobbjának választották meg. Nyártól a Rosztov játékosa lesz, de Győrben a szurkolók egyik örök kedvence marad. Remélhetőleg hatszoros BL-győztesként búcsúzik a magyar közegtől.
